Jezdíte na kole? Poradíme, jak si vybrat cyklistickou helmu

Jezdíte na kole? Poradíme, jak si vybrat cyklistickou helmu

Cyklistika je podle průzkumů u Čech velice oblíbeným sportem. Jezdí nejen rekreačně, ale také začínají jezdit závodně. V současné době jim ještě počasí přeje, proto by každý, kdo cyklistiku miluje, měl využít příležitosti. Zanedlouho tu bude podzim a poté dlouhá, táhlá zima, během které už na kolo nevyrazíte. Abyste však i na kole ochránili své zdraví a byli v bezpečí, kupte si cyklistickou helmu.  

Sice cyklistickou helmu nemusí dospělí lidé mít, ale je to zodpovědné. Z kola může z jakéhokoli důvodu spadnout kdokoli, taková cyklistická helma může člověka ochránit. Jenže jak si vhodnou cyklistickou helmu vybrat?  

Hlavně, ať má helma správnou velikost 

Důležité je, aby měla cyklistická helma správnou velikost. Přes to zkrátka nejede vlak. Pokud budete mít helmu velkou, bude vám na hlavě takzvaně plavat, tudíž nebude poskytovat takovou ochranu při případném pádu. Malá cyklistická helma zase může tlačit, způsobovat bolesti hlavy, navíc je nekomfortní.  

Pokud kupujete helmu přes internet, doporučujeme použít klasický krejčovský metr, abyste si změřily hlavně tu nejširší část hlavy, tedy měříte přes čelo kolem uší.  

Vybírejte podle stylu jízdy 

Jste začátečník nebo profesionál? Jezdíte rekreačně nebo závodně? I to jsou aspekty, na které je třeba dbát při výběru helmy. Jiná cyklistická helma je vhodná pro silničky, jiná do bikeparku, jiná na takzvané traily.  

Ať je helma odvětrávaná 

Aby vám nebylo v helmě horko, abyste neměli příliš zpocenou hlavu či aby vám to nebylo nepříjemné, musí mít cyklistická helma dostatečné odvětrávání. Když bude helma odvětrávaná, předejde se tak přehřátí hlavy, což je daleko horší než zpocené vlasy. Obecně platí mezi cyklisty pravidlo, že čím více má helma otvorů na odvětrávání, tím lépe. Dnes se dokonce otvory umísťují opravdu důmyslně, aby se nasával chladný vzduch.