Tipy pro zdravý mozek

Tipy pro zdravý mozek

Mozek je orgán v našem těle, který je opravdu potřebný. Díky němu hýříme dobrými nápady, máme dobrou paměť, jsme duševně svěží, také výkonní. Jen je třeba mozek pořádně procvičovat a taky ho trochu podpořit. Přece jenom máme mozek jen jeden, měli bychom se snažit, aby se příliš neunavil nebo aby si aspoň chvilku odpočinul. I když se to nezdá, mozek je nejvytíženější částí našeho těla.  

I když je lidský mozek stále zkoumaný terén, doposud opravdu nebyl úplně prozkoumaný, ví se, co pomůže mozek trochu nastartovat či co ho může podpořit. Kromě toho se také ví, že tímto orgánem se vědci zabývají už více jak sto padesát let a že lidský mozek váží zhruba patnáct set gramů. Z velké části je tvořen vodou, roste v průměru devatenáct let. A nyní už od zajímavostí k tipům pro zdravý mozek.  

Více se smějte 

Je dokázané, že smích léčí a že aktivuje mozek. To ostatně potvrdili mnohé lékařské studie, které díky psychologickým testům dokázaly, že lidé, co se více smějí, plní rychleji a lépe úkoly, jež jim byly dány. Navíc se smíchem osvěžuje mysl a jste o něco přesnější.  

Začněte se více hýbat 

Pokud budete vykonávat fyzickou aktivitu během dne, okysličíte tím svůj mozek, což je opravdu zapotřebí. Ne nadarmo se říká, že sportem ke zdraví, proto pohyb ze svého dne rozhodně nevynechávejte. Odborníci říkají, že pokud dojde ke zvýšení srdečního tepu, dojde také k přirozenému zvýšení přítoku krve do mozku. Najednou tak budete více soustředění, také si vyčistíte hlavu a budete bdělejší.  

Zdravé potraviny pro zdravý mozek 

Také je třeba, abyste svůj mozek krmili tím, co mu prospívá. Do svého jídelníčku tak zařaďte správné potraviny, které jsou bohaté na antioxidanty. Právě antioxidanty totiž likvidují volné radikály, které mohou způsobovat rakovinu nebo srdeční onemocnění. Ideálními potravinami jsou tak borůvky, dále také vlašské ořechy nebo třeba kvalitní hořká čokoláda nebo rajčata.  

Dostatečně spěte 

Váš mozek potřebuje dostatečný odpočinek, během dne ho totiž nadmíru zaměstnáváte. Proto mu dopřejte dostatečný a kvalitní spánek, za to vám ostatně poděkuje. Právě spánek je základem dobrého duševního výkonu.