Běhání se psem

Zásady běhání se psem

Pes je členem drtivé většiny domácností. Pokud je pejsek členem i vaší domácnosti, jistě potvrdíte, že se pejska snažíte brát doslova všude. Cestujete s ním, dokonce s ním i běháte. Zároveň také víte, že konkrétně cestování se psem a také běhání se psem není med. Zaměřme se nyní na běhání se psem, což je oblíbená aktivita mnohých z nás. Běhání se psem je v současné době velice populární, pejsek je tím nejlepším partnerem, kterého s sebou můžeme vzít. Podle výzkumů lze konstatovat, že pes je mnohem lepším parťákem při běhání než člověk z masa a kostí. Je pro nás větší motivací a díky energii, kterou během sebe šíří při běhu, dokážeme uběhnout více, než jsme očekávali.

Jak jsme zmínili, běhání se psem však není zrovna med. Je nutné dbát na několik zásad, díky kterým bude běh se psem bezproblémovou aktivitou, která bude mít ten správný efekt. Pokud se zásad nebudete držet, může se stát, že z příjemné aktivity se stane nepříjemná hra na honěnou, v níž pejsek má samozřejmě náskok, a to nemalý.

Zásady běhání se psem:

  • Před samotným během není možné pejska krmit. Když je pejsek nakrmen, samozřejmě neběhá. Je to stejné jako u lidí. Také, když jste právě najedení, nevykonáváte žádnou sportovní aktivitu, ale spíše odpočíváte, protože potřebujete, aby vám takzvaně „slehlo“. Nechtějte po svém pejskovi něco, co sami neděláte.
  • Při běhání je nutné dodržovat pitný režim, a to u obou běžců. Zajistěte dostatečný přísun čerstvé vody nejen sobě, ale také svému čtyřnohému společníkovi, který se při běhu také unaví a kterému také při běhu vyprahne v ústech.
  • Každý běžec musí mít na paměti, že běhání se psem je do jisté míry omezeno. S pejskem se nemůže všude, existují místa, která jsou opatřena obecními vyhláškami, které upravují volný pohyb psů. Vždy si tedy zjistěte vše potřebné o místě, kam se chcete vydat, ať díky zdraví prospěšné sportovní aktivitě nemáte nakonec problémy.
  • Plánujete delší běh? Je nutné dopředu popřemýšlet nad tím, kam se běhat vydáte. Pro delší běh se psem je vhodný přírodní povrch, tedy ideální jsou lesní nebo polní cesty. Pro pejska není dobrý asfaltový povrch, protože jeho tlapky velice trpí, a to zejména v létě, kdy je asfaltový povrch nahřátý od sluníčka. Aby nedošlo ke zranění, které se na asfaltové silnici může stát, raději se vydejte na zmiňovanou polní cestu, která je pro pejska ideální.