Po skončení letní sezony se řada lidí začala připravovat na sezonu zimní. To ostatně dokazuje fakt, že pobyty v mnoha rekreačních zimních střediscích jsou už vyprodané na zimní měsíce. Vášniví lyžaři neponechávají nic náhodě, právě naopak – chystají se na zimní dovolenou už zavčasu, protože moc vědí, že se zanedlouho strhne obrovská lavina zájemců a vznikne doslova blázinec. Někteří nepodceňují ani přípravu na zimní dovolenou, své lyže si připravují už nyní. A ti, kteří lyže ještě nemají, se pouští do jejich výběru, než ty nejlepší kousky budou pryč. Pokud jste se také pustili do výběru ideálních lyží na blížící se sezonu, poradíme vám.
Bez lyží by to zkrátka nešlo – to ví ostatně každý lyžař. Než se vydáte do obchodu s lyžemi a lyžařskými potřebami, je třeba si zodpovědět několik otázek, a sice například to, jak dobře umíte lyžovat nebo kde přesně chcete lyžovat. Také je třeba vědět, jestli berete lyžování jako rekreační sport nebo naopak do toho dáváte při lyžování všechno.
Pokud budete mít otázky zodpovězené, vybírejte lyže podle několik parametrů. Podle jakých parametrů?
Podle šířky a délky
Lyže se vybírají zásadně podle šířky a podle jejich délky. Užší lyže jsou zpravidla na lepší sjezdovky, širší jsou poté vhodné třeba do terénu, jelikož se lyže neboří. Co se týče délky, obecně platí, že kratší lyže s menším rádiusem jsou živější, ovládají se o něco snadněji. Pak tu jsou delší lyže, které mají větší rádius a které jsou klidnější, opět vhodné do terénu.
Podle tvrdosti
Lyže také vybíráme podle jejich tvrdosti. Tvrdost je stanovena materiálem jádra. Měkké lyže mají většinou kompozitové jádro, tvrdší lyže zase mají jádro dřevěné, často je posíleno titanalem.
Podle druhu
Lyže je také třeba vybírat podle jejich druhu, každá lyže je určená na něco jiného. Existují takzvané all-round lyže, což jsou lyže určené na sjezdovku. Pak jsou all-mountain lyže, ty jsou určené na celou horu, při sjíždění hory. Samozřejmě se setkáte také se závodními lyžemi, jež jsou výkonnější.