Nesmysly, které kolují o e-cigaretách

Co jsou to vlastně e-cigarety a vaping

Vaping je zkrácený výraz pro inhalaci páry z e-cigarety nebo jiného podobného elektronického zařízení. Tyto přístroje lze jinými slovem nazývat také vaporizéry, od čehož se odvozuje právě slovo vaping. Člověk, který tuto činnost provozuje, vdechuje aerosol, jenž vzniká zahříváním speciální mastné tekutiny zvané e-liquid. Ten obsahuje mimo základu (báze) i látky vytvářející páru, aromata, dochucovadla a v některých případech i nikotin.

Co je vaporizér?

Jedná se o elektronické zařízení sloužící k zahřívání tekutiny a tvorbě aerosolu. Obsahuje zpravidla baterie, žhavící hlavu, případně atomizér a nádržku, kam se nalévají tekuté náplně o specifické vůni a účinku, nebo prostor pro předplněnou patronu. I tyto patrony však distributoři plní stejnou tekutinou. Při používání přístroje se topné těleso zahřívá a vytváří aerosol, který dospělý člověk inhaluje skrze náustek.

Typy e-cigaret

Na trhu dnes existuje celá škála různých zařízení, která slouží ke stejnému účelu, liší se ovšem mnoha specifiky, jako je například cena, výkon, výdrž baterie, způsob používání nebo typ potahu. Mezi základní typy vaporizérů patří:

  1. POD systémy – Mají malé náplně (pod), které se jednoduše připojí k baterii. Jejich komoru si majitel dolévá sám. Vyznačují se kompaktními rozměry, za což však zaplatily nižším výkonem a nedokážou tedy vyprodukovat oblaka páry.
  2. Modifikované (MOD) systémy – Jsou určeny pro technicky pokročilé uživatele, kteří si chtějí sami upravovat vlastnosti přístroje – například výkon a odpor cívky. Obvykle bývají větší a dražší než ostatní typy a dají se k nim zvlášť dokupovat různé součástky.
  3. All-in-One (AIO) – Mají všechny potřebné díly včetně baterií a náplně zabudované do jednoho zařízení. Snadno se ovládají a dají se používat opakovaně, nicméně fajnšmekrům a hračičkům pravděpodobně stačit nebudou.
  4. Jednorázové e-cigarety – Jak název napovídá, dají se použít pouze jednou. Bývají předem naplněné a po vypotřebování liquidu se vyhodí celé zařízení.
  5. Hybridní e-cigarety – Kombinují vlastnosti modifikovaných systémů a AIO. Dají se u nich nastavit některé parametry, ale nelze je sestavit z jednotlivých dílů.

Typy vapingu

Vapovat se dá rovněž dvěma odlišnými technikami. Uživatel si tak vybírá své zařízení mimo jiné i podle toho, kterou z nich preferuje. Způsoby, jimiž lze z vaporizéru potahovat, jsou následující:

  • MTL – Aerosol je nejprve podržen v ústech, a pak teprve vdechován do plic.
  • DTL – Uživatel mlhu natáhne rovnou do plic, podobně jako u vodní dýmky.

Zatímco pro první typ jsou vhodnější menší systémy, druhá technika vyžaduje vyšší výkon a tedy i masivnější přístroj.

Autor: Elena Gotfried