Nesmysly, které kolují o e-cigaretách

Nesmysly, které kolují o e-cigaretách

Zapáchají, nikdo neví, co obsahují, jsou drahé a na jejich údržbu potřebujete minimálně střední školu elektrotechnickou, pokud ne rovnou titul z fyzikální fakulty. To jsou jen některé z mnoha nesmyslů, které se na internetu dočtete o e-cigaretách. Mezi další příklady zavádějících informací patří ale i sliby, že jsou určeny k odvykání nebo že během jejich používání vdechujete pouze čistou vodní páru.

Mýty a fakta o e-liquidu

Vaporizéry, včetně těch, které slouží pouze na jedno použití, se plní tekutinou zvanou e-liquid. O jeho složení odpůrci vapování rozvíjí mnoho různých teorií, ve skutečnosti je ale vždy téměř stejné. Mezi hlavní složky zmíněné kapaliny patří:

  • Propylenglykol (PG) – Tvoří základ liquidu, funguje jako nositel chuti a případného účinku.
  • Glycerin (VG) – Vytváří oblaka páry při výdechu.
  • Aroma – Dodává e-liquidu chuť a vůni. Jedná se o látky vyvíjené speciálně za tímto účelem a většinou připomínají buď klasickou dýmku, nebo ovoce a různé zákusky či nápoje.
  • Nikotin – Není obsažen zdaleka v každém liquidu a jeho koncentraci si lze zvolit dle vlastní preference. Množství nikotinu v e-liquidu se obvykle uvádí v miligramech na mililitr (mg/ml).
  • Další přísady – Některé e-liquidy mohou například potravinářská barviva, sladidla nebo konzervanty.

Cesta ze závislosti?

Na základě složení tekutiny lze vyvrátit i další mýty. Uživatel vaporizéru rozhodně nevdechuje páru, ale umělý dým obsahující jednak chuť a aroma, ale i nikotin. Proto vapování není primárně určeno jako odvykací metoda, ačkoli umožňuje postupně snižovat koncentraci účinné látky. Na skutečnosti se nezakládá ani obava z ceny provozu takového zařízení. Vyšší investice vyžaduje pouze prvotní koupě přístroje, liquidy jsou totiž relativně levné, a to především pokud si je uživatel z jednotlivých složek míchá sám doma. Vaporizér zároveň nespotřebuje ani nijak závratné množství elektřiny.

TIP: článek na e-cigarety vs zahřívaný tabák

Lze z vapování načichnout?

Přesvědčení, že člověk může vapováním načichnout, patří mezi časté omyly. Během užívání je aerosol samozřejmě cítit, ale rozptýlí se během pár minut. Jeho nasládlá vůně neulpívá na šatech, ve vlasech ani v ústech. Bez problému ji lze vyvětrat i z místnosti, a tak mnohdy vůbec nepoznáte, že proti vám sedí uživatel e-liquidu.