Že vás trápí rýma nebo kašel? To nic není oproti nemoci zvané ileus. I když si myslíte, že umíráte, jelikož nachlazení umí být skutečně velice nepříjemné, není to nic v porovnání s nemocí ileus, která je životu nebezpečná. Pokud hovoříme o nemoci ileus, hovoříme o střevní neprůchodnosti, což je velice závažný, život ohrožující problém, který napadá tenké nebo tlusté střevo. Jelikož je ileus skutečně život ohrožující nemoc, v každém případě se musí co nejrychleji zamířit do nemocnice.
Ileus se stejně jako jiné nemoci děli na několik typů, konkrétně na mechanický ileus, dále také na neurogenní ileus a na vaskulární ileus. Každý typ napadá trochu jiné místo, každý typ má trochu jiný průběh nemoci. Zaměřme se však na nemoc jako takovou, která skutečně může ohrozit lidský život, ať už se jedná o jakýkoli typ.
Jaké jsou příznaky závažné nemoci?
A samozřejmě i nemoc ileus má své příznaky, před kterými je dobré se mít na pozoru a které je dobré co nejrychleji zaregistrovat. Mezi typické příznaky patří zástava plynů a stolice, břicho se trochu vzedme, následovat může úporné zvracení nebo silná bolest, která se podobá kolice.
Pokud je nemoc v akutním stádiu, můžou se objevit i příznaky počínajícího šoku, což je neklid nebo případně až nadměrná, výrazná spavost, dále také bledá kůže či rychlé bušení srdce a zrychlené dýchání.
Jak se ileus léčí?
Nemoc je opravdu zrádná a léčit nemoc je možné různě. Ve většině případů se však volí okamžitá operace, která pacientovi zachrání život. Existují však případy, kdy se volila takzvaná konzervativní léčba, kdy nebylo třeba chirurgického zákroku. Tento nechirurgický zákrok se však dělá jen minimálně, provádí se tak, že se zavede do žaludku sonda a kontroluje se tím výdej tekutin.
Je možné nemoci předcházet?
Nemoc je velmi zrádná, bohužel jí ale nejde předcházet. Lékaři doporučují chodit na kontrolu, kdy se sleduje stav hydratace člověka, kdy se kontrolují střeva.