První rok na vysoké

První rok na vysoké? 5 tipů, jak ho hladce zvládnout!

Nastupujete na vysokou? Čeká vás odlišný režim, než na který jste byli zvyklí ze střední a to poměrně výrazně. Přinášíme vám proto pět užitečných tipů, jak první rok zvládnout bez problémů.

 

Režim vysokých škol je velmi odlišný od škol středních a studentům dělá problém mu přivyknout. Docházka na většinu přednášek není povinná, v průběhu semestru neprobíhá žádné testování, o domácích úkolech ani nemluvě. Studenti tak často podlehnou mylnému zdání o jednoduchosti studia a učení odkládají až na začátek zkouškového období.

 

1.  Spojte síly s ostatními

Nikde neplatí více, že víc hlav víc ví. Velkou pomoc vám poskytnou informace od starších studentů. Velmi Efektivní je vytvořit na některé ze sociálních sítí skupinu prváků, kde můžete společně sdílet různé dokumenty, skripta, nahrávky a dojmy z přednášek. Velkou pomoc vždy poskytují informace od starších studentů – poradí vám, jaké přednášky jsou zábavné, na které učitele je dobré dávat si pozor a podobně. Existují rovněž různé internetové portály a studentské organizace, informující o studijních povinnostech.

2.  Studium si dobře rozvrhněte

Jakmile najedete do vysokoškolských kolejí, je čas myslet na rozvržení studia. Na mnoha školách je kreditní systém, kde není striktně předepsáno, v jakém ročníku je třeba jednotlivé předměty plnit. Některé předměty si tak můžete přeložit na další roky, ale studenti zároveň upozorňují, abyste při tom byli opatrní. Některé kurzy jsou podmínkou zápisu do dalších, v jiných se učí základy, jejichž zvládnutí je potřeba pro další studium. Takové rozhodně není radno odkládat.

3.  Nechte si pomoct se školními pracemi

Na všechno rozhodně nemusíte zůstat úplně sami. Pokud se trápíte se seminárními pracemi, můžete stejně jako řada dalších studentů, využít možnosti vypracování seminární práce na zakázku.

 

V závěrečných ročnících zase oceníte možnost vypracování bakalářské práce. Důvodů, proč se rozhodnout pro napsání bakalářské práce, může být vícero. Nedostatek času, nezáživné téma nebo prokrastinace.

4.  Skripta, učebnice a zápisky

Ke studiu a přípravě na zkoušky si vždy nevystačíte se zápisky z přednášek a musíte sáhnout po učebnicích, skriptech nebo další literatuře. Současní studenti radí nevrhat se po hlavě do nákupu nových studijních materiálů – přece jen ještě přesně nevíte, co je skutečně potřeba, co se vyplatí mít doma a u čeho stačí jen výpůjčka z knihovny.

 

Pokud se rozhodnete knihy pořizovat, stojí za to prohlížet nástěnky, podat si inzerát nebo se poptat starších kolegů, zda nejsou k mání již využité, které bývají i podstatně levnější

 

5.  Choďte na přednášky

Ačkoli dnes většina učitelů nevyžaduje účast na přednáškách, výjimkou bývají různá cvičení a prosemináře, je dobré kurzy navštěvovat. Velmi často se na nich látka probírá pomocí příkladů, což vám pomůže si teorii lépe pamatovat. Pokud si navíc budete dělat výpisky, látka se vám přirozeně zažije. Můžete také snadno odhadnout, co je pro vyučujícího důležité, a případné nesrovnalosti s ním ihned konzultovat, ptát se, jednoduše projevit zájem.