I když pejsky milujeme, mohou pro nás být velkým nebezpečím, pokud chytí nemoc, která je na člověka přenosná. Lidé se sice smějí domněnce, že by pes mohl nakazit člověka, ovšem ve chvíli, kdy se tak skutečně stane, najednou smích každého přejde. I když se to zdá neuvěřitelné, existuje hned několik nemocí, které jsou na člověka přenosné a které můžeme dostat od svého psího mazlíčka. Podívejme se na nejznámější a bohužel také nejrozšířenější nemoci, které lze od svého čtyřnohého psího přítele dostat.
Psí onemocnění přenosné na člověka jsou poměrně časté téma chovatelských diskuzí. Někteří chovatelé chtějí být jenom opatrní, jiní se diví tomu, že některé nemoci opravdu můžou přeskočit i na člověka. Abychom byli odborní a rozšířily trochu své podvědomí o zvířecích nemocech, které jsou na člověka přenosné, budeme mluvit o zoonózách, což jsou právě tato níže uvedená onemocnění.
• Vzteklina
Proti vzteklině svého pejska očkujeme rok co rok, ovšem mnozí majitelé svých čtyřnohých psích mazlíčků na to zapomínají. Právě jim hrozí nakažení vzteklinou, pokud se jínakazíjejich čtyřnohý přítel.
Vzteklina je onemocnění, které se projevuje jako postižení nervové soustavy. Virus se šíří v nervovém systému a je vylučován slinami. Lidé se mohou nakazit během pokousání, virus se za pomocí slin dostane do lidského oběhového systému a napadne také jeho nervovou soustavu. I když počet nakažených lidí prudce klesl díky vakcíně proti vzteklině, stále se najdou jedinci, kteří své psy neočkují, tudíž ohrožují nejen sebe, ale i lidi ve svém okolí.
• Leptospiróza
Velmi významným onemocněním, které je přenosné na člověka, je leptospiróza. Jedná se o bakteriální onemocnění, které způsobuje bakterie zvaná Leptospira. U psů se nemoc projevuje tím, že zasáhne játra a ledviny, poté také stěn cév. Pokud se nakazí touto nemocí člověk, je to pro něj životu nebezpečné, jelikož dojde k napadení jater. Následně přijde takzvaná Weilova žloutenka.