Mýty, které se pojí s lyžováním

Mýty, které se pojí s lyžováním

Konečně můžeme znovu odložit kolečkové brusle a do rukou lapit hůlky. Lyžařská sezona je na spadnutí, což nás přivádí k jednomu tématu, sice k mýtům, které se s lyžováním pojí. Nejen začínající, ale také pokročilí lyžaři mají v hlavě několik tvrzení, jež nejsou tak úplně pravdivá. Co konkrétně si myslí a co v žádném případě není pravda? 

Dítě musí od začátku lyžovat jenom s hůlkami 

Při lyžování často projíždíme kolem lyžařského výcviku, který má pod taktovkou zrovna ty nejmenší. V posledních letech se však setkáváme s přístupem, že děti nemají k dispozici hůlky, což mnohé lyžaře dost rozzlobí. Domnívají se totiž, že dítě musí od začátku lyžovat jen a pouze s hůlkami. Jenže opak je v tomto případě pravdou. 

Nejdřív se totiž dítě naučí lyžovat bez nich než s nimi. Učení jim půjde rychleji a lépe. A teprve až si budou na lyžích jisté, hůlky se přidávají. Ostatně alespoň budou vědět, jak jezdit i bez hůlek, když by se jim po cestě nějaká hůlka ztratila. 

Lyže vždycky co nejblíže u sebe 

Mnozí lyžaři mají v hlavě zafixováno, že musí mít lyže co nejblíže u sebe. Jenže to není tak úplně pravda. Lyže by správně měly být od sebe tak, jako je vaše šířka pánve. Jen tak bude zajištěna dobrá stabilita čili jen tak bude lyžování prováděno správně a předejde se úrazům. 

Lyžovat se musí zásadně v předklonu 

Opět další z mýtů, které kolem nás kolují. Ne, opravdu se nekoluje správně v předklonu. Trup by měl být naopak ve středu lyží, ruce před sebou. Zaklánění ani přílišné předklánění není zapotřebí. Těžiště mějte zpravidla ve středu lyží, abyste své tělo mohli bezproblémově ovládat a abyste tím pádem získali potřebnou stabilitu.  

Jak tedy poznáte správný postoj? Tím, že ucítíte lyžáky na holeních. A k tomu opravdu pořádný předklon nepotřebujete.