Jak vyléčit zánět průdušek

Jak vyléčit zánět průdušek

Zánět průdušek je onemocnění, které postihuje dospělé i nejmenší. Jelikož může mít velmi negativní důsledky, je dobré vědět, jak s onemocněním zatočit. 

Léčba zánětu průdušek 

Již bylo zmíněno, že bronchitida (ať už ta chronická nebo ta akutní) se léčí dodržováním pitného a klidového režimu. Lékaři často předepisují sirupy nebo jiné podobné farmaceutické produkty na útěchu kašle či na potlačení horečky a podporu vykašlávání. Jestliže se zjistí, že zánět průdušek má bakteriální původ, pacienta neminou antibiotika.  

V rámci léčby (především té domácí) se také doporučuje výrazně změnit stravu. Z jídelníčku je dobré vyřadit především rafinované cukry nebo bílé pečivo. Naopak zařadit můžeme bylinkové čaje (zejména ty z heřmánku) či hodně medu.  

Babské rady na zánět průdušek 

Nejste fanoušky antibiotik ani jiných léčiv, které vám lékař běžně předepisuje při vyšetření a odhalení nějakého onemocnění? Nebo jen chcete podpořit farmaceutickou léčbu a dostat do svého těla něco šetrnějšího, než jsou klasické léky? Inspirujte se babičkami, které už dříve věděly, jak s bronchitidou (nebo chcete-li zánětem průdušek) bojovat efektivně s pomocí toho, co vám běžně leží doma v kredenci.  

Čaj z heřmánku nebo podbělu 

Na zánět průdušek pomáhají bylinky. Kromě heřmánku se od pradávna sází také na podběl, z něhož si velmi rychle připravíte čaj. Stačí mít k dispozici podbělové listy a vroucí vodu. Bylinka se musí vylouhovat alespoň deset minut, poté se vzniklý čaj přecedí.  

Zázračný med 

Na co babičky a prababičky také nedaly dopustit v případě léčby bronchitidy, byl med. Kombinoval se s cibulí, ale také s křenem a užíval se po lžičkách. Někdy se z medu a zmiňovaného křenu dělala placka, která se pokládala na hrudník a překrývala suchým ručníkem.  

Zábal z eukalyptového oleje 

Pokud zánět průdušek postihl děti, nedalo se dopustit na zábaly z eukalyptového nebo kokosového oleje. Na něj se ostatně sází dodnes, kdy je doplňkovou léčbou předepsaných léků. Zábal uleví plícím podobně jako například zvlhčovač vzduchu, který lékaři doporučují umísťovat do ložnic nebo u dětí do dětských pokojů.