Čertův dráp jako známá/neznámá léčivá rostlina. Znáte její účinky?

Čertův dráp jako známá/neznámá léčivá rostlina. Znáte její účinky?

Léčivých rostlin roste po celém světě celá spousta. Zatímco některé jsou mezi lidmi známé více, jiné jsou spíše tajemstvím. Do druhé skupiny rostlin lze zařadit také léčivou rostlinu jménem čertův dráp, které se také jinak říká ďáblův dráp nebo čertův spár. V českých kotlinách ji neuvidíte, spíše na ni narazíte na jihu Afriky, kde svévolně roste.  

Čertův dráp je velice okouzlující rostlinou, která vás na první pohled zaujme. Pyšní se tmavě růžovými až fialovými květy, má zajímavě tvarované plody, pro něž jsou typické ostré drápky (a ty připomínají drobného čertíka).  

Léčivé účinky známé už po staletí 

Pokud takovou rostlinu uvidíte při toulkách Afrikou, vezměte si ji domů. Pyšní se totiž neobvyklými léčivými účinky, které jsou zejména domorodým kmenům známé už po dlouhá staletí. Zejména Pygmejové čerpali z jejích benefitů zahrnujících úlevu od bolestí kloubů, šlach a obecně od bolestí pohybového aparátu. Seznam zdravotních účinků také zahrnuje pomoc při dně, revmatoidní artritidě a osteoartróze.  

V Evropě až od konce minulého století 

I když se v Africe účinky této bylinky využívají už dlouhá léta, do Evropy se zázrak dostal až o několik tisíciletí později. Z benefitů černého drápu těšíme pouze poslední století, kdy bylo odhaleno, že přírodní lék ulevuje od bolesti zad i od různých onemocnění pohybového ústrojí. Bylo prokázáno, že právě tato exotická léčivá rostlina zlepšuje celkovou pohyblivost člověka (zamezuje totiž ukládání škodlivých látek v kloubních pouzdrech).  

Jako čaj i tinktura 

Díky objevenému léčivému poslání, které čertův dráp má je u nás k dostání v mnoha různých provedeních. Koupit si ho lze jako čaj, také jako tinkturu nebo prášek, který si stačí rozpustit ve vodě.  

Při jeho užívání se nesmí překračovat doporučené denní dávkování ani doba užívání. Ta je zpravidla stanovena na tři měsíce.