Kopřivka a její příčiny i příznaky. Poznejte onemocnění včas

Kopřivka a její příčiny i příznaky. Poznejte onemocnění včas

Kopřivka není onemocněním neznámým nebo výjimečným. Během života se s ní setkává až třetina populace. Pojďme si proto prozradit její příznaky i příčiny, abychom ji rozeznali zavčasu. 

Kopřivka a její příčiny 

Alergie – to je nejčastější příčina vzniku kožního onemocnění, jehož název se tak nápadně podobá léčivé bylince rostoucí na zahradě. Jak ale bylo zmíněno, na jejím vzniku nemusí mít podíl pouze alergeny vyskytující se všude kolem nás.  

Na vině může být i chlad, respektive reakce na chlad či sluneční záření, proti kterému se kůže začne tímto způsobem zbrojit. Kopřivka bývá také vyvolána změnou tělesné teploty (velmi často ukazuje své první pupeny při stresu, v důsledku horečky nebo po saunování). Kůže může tímto stylem zbrojit i proti příliš těsnému oděvu.  

Chronická vs akutní kopřivka 

V současné době rozeznáváme dva druhy kopřivky, a to akutní a chronickou. Zatímco akutní je krátkodobá a netrvá déle než několik týdnů, chronická má delšího trvání. Její pobyt na pokožce se odhaduje i na dobu delší než šest týdnů. V takovém případě je dobré vyhledat lékaře, který vám prozradí, jak na ni vyzrát. Pokud totiž přetrvává, neodezní sama jako v případě akutní verze.  

Typické příznaky kopřivky 

Vyrážka na těle v podobě pupenů – to je typický příznak kožního onemocnění, o kterém je zde řeč. Bohužel nelze říct, na jaké části těla se vyskytuje nejvíce. Postihnout může celé tělo, ale také pouze obličej, krk, dekolt, ruce, nohy nebo záda. Nezřídka se objevuje i na kolenou nebo na stehnech, kde trápí především ženy, jež rády nosí krátké šaty nebo sukně.  

Jak již bylo zmíněno, pupeny objevující se při kopřivce na těle jsou červeného až bílého zbarvení s tím, že se kolem nich nachází zarudlé svědivé místo. Jednotlivé pupínky se sice velice rychle hojí, na druhou stranu se znovu a znovu objevují nové.  

Podle lékařů má kopřivka i takzvané bezpříznakové období, což je pro pacienta ten nejlepší stav. Nemá totiž tendenci se škrábat a pupínky tak mají možnost zmizet zcela samostatně, bez dalšího rozmnožení způsobeného drbáním se.  

Pupínky však seznam příznaků kopřivky ani zdaleka nekončí. Člověka může postihnout také silná únava, chrapot, vyskytnout se mohou potíže s dýcháním nebo otoky a bolesti kloubů. Vedle toho se může dostavit bolest hlavy, píchání u srdce nebo potíže s polykáním.  

Dále zpozorněte, pokud se společně s pupínky na těle vyskytnou následující symptomy: 

  • Nevolnost, průjem nebo zvracení 
  • Pokles krevního tlaku 
  • Poškození sliznic