Sice sezona medvědího česneku teprve přijde, ale vědět o něm několik informací můžeme i nyní. Pokud pravidelně chodíte do lesa, pravděpodobně sezonu medvědího česneku zaregistrujete. Jedná se o jarní bylinku, která je typická svými dlouhými zelenými voňavými listy. Ideální jsou listy třeba do salátů nebo třeba do těstovin a polévek. Lidé ho přidávají i do tvarohu nebo nejrůznějších pomazánek, jednotlivým pokrmům zkrátka dodá ten správný šmrnc. Je však pravdou, že zároveň tím nakopneme naše zdraví.
Medvědí česnek na jaro sbíráme nejen proto, aby dodal jednotlivým pokrmům šmrnc, ale hlavním důvodem, proč medvědí česnek sbíráme v lužních lesích či obecně tam, kde je hodně vlhko, je, že má medvědí česnek celou řadu skvělých zdravotních účinků. Nejdříve si však prozraďme, ke medvědí česnek najdeme a s čím si ho lidé většinou pletou.
Medvědí česnek roste v lužních lesích a v místech, kde je vlhko
Jak již bylo zmíněno, medvědí česnek nejčastěji najdete v místech, kde je vlhko, a také v lužních lesích. Dejte si však pozor, abyste si medvědí česnek nespletli s listy konvalinky. Lístky konvalinky jsou naopak jedovaté, tak abyste si spíše neublížili, než pomohli.
Jaké jsou zdravotní účinky medvědího česneku
Nyní už ke zdravotním účinkům medvědího česneku. Medvědí česnek je opravdu unikátní a má celou řadu blahodárných účinků pro náš organismus. Například obsahuje vysoké množství vitaminu C, který je známý tím, že podporuje a posiluje imunitní systém člověka. Kromě toho medvědí česnek snižuje krevní tlak nebo brání kornatění tepen.
K dalším zdravotním účinkům patří například pročištění organismu, také odstraňuje nechutenství nebo působí proti dně. Má močopudné a projímavé účinky, také je to silný antioxidant. Dokáže snížit hladinu cukru v krvi nebo je protiplísňový a antibakteriální. Málokdo ví, že se jedná o silné přírodní antibiotikum, které vás dostane z nejedné nemoci.