Švestky se nedílně pojí s výrobou slivovice, která je typická pro Moravu. Bohužel mnozí lidé švestky jinak nekonzumují než jen v tekuté podobě. Sice se najdou ti, kteří milují povidla, ale také nejsou povidla to, co byste jedli denně. Je velká škoda, že švestky nezapojujeme do jídelníčku častěji, protože právě ty jsou prospěšné pro naše zdraví a mají na zdraví velice pozitivní vliv. Víte, jak konkrétně posilují zdraví člověka a jaký vliv na zdraví mají?
Švestky drtivá většina lidí pěstuje na své zahradě. Jedná se o skutečně oblíbené ovoce, které se řadí mezi peckoviny. I když nám roste na zahradě na stromech, stejně toto ovoce nekonzumujeme tak často. Po zjištění toho, jak nám švestky prospívají, však zcela změníme názor.
Švestky jako zásobárna tělu prospěšných látek
Švestky jsou zejména zásobárnou tělu prospěšných látek. Nachází se v nich nejen vitaminy, ale také minerály a jiné nepostradatelné živiny, bez kterých by tělo nemohlo bez problémů fungovat. Ve švestkách najdeme například i antioxidanty, které jsou známé tím, že zpomalují proces stárnutí a že fungují jako prevence proti vzniku srdečních onemocnění a infarktu.
Švestky jsou také unikátním zdrojem energie. Pokud se necítíte zrovna nejlépe, pokud jste unavení, jedna taková drobná švestka vás dokáže dobít na celý zbytek dne. Kromě toho funguje proti zácpě, také zlepšuje trávení a podporuje paměť. Nesmíme zapomenout na to, že švestky zlepšují imunitní systém člověka, uvolňují nás při napětí a nervozitě, také podporují růst vlasů, nehtů a vyživují pleť.
To však není to jediné
V neposlední řadě jsou švestky skvělým pomocníkem při revma, také chrání srdce i cévy, podporují správnou srážlivost krve a navíc působí jako prevence proti nachlazení. Dokonce s pomocí švestek se nám budou rány hojit rychleji, díky obsaženému vitaminu A jsou prospěšné pro naše oči a díky vitaminu B6 zabraňují chudokrevnosti nebo nervovým potížím.