na okraji Pardubic

Věděli jste, že na okraji Pardubic stojí dům hrůzy?

Dům hrůzy si každý člověk pamatuje z filmů nebo hororů. Každý si pod tímto pojmem představí místo, kde žijí mrtví, kde strach má hlavní slovo a kam se bojí člověk vstoupit. Jiní si však pod pojmem “dům hrůzy” vybaví chátrající zámeček, který leží na samém okraji Pardubic, a to konkrétně uprostřed vzrostlých buků. Chátrající zámeček na okraji Pardubic má být totiž podle všeho místo, kde se zažilo obrovské množství utrpení, strachu a bezmoci. Právě sem si pro svou smrt přišlo zhruba dvě stě lidí.

Pro obyvatele Ležáků znamenala Larischova vila, tedy dnes chátrající zámeček na okraji Pardubic, jasnou smrt. Dům hrůzy dnes v mnohých lidech budí respekt a strach, přesto má být právě tato strašlivá budova zrekonstruována. Podmínkou však je, že se musí na případnou rekonstrukci najít peníze v rozpočtu. Konkrétně se v rozpočtu musí najít sedmdesát milionů korun, které by padly jen a pouze na opravu historické budovy, z níž jde i po letech strach.

Historie zámečku

Zámeček se vztyčil na okraji Pardubic roku 1885. Po roce 1900 se v zámečku neustále střídali majitelé, k nejznámějším se zařadil Leopold Fugger, který zde pobýval v roce 1934. Podle všech dostupných informací se jednalo o německého agenta, který byl vášnivým sportovcem a měl hromadu zájmů. Ten však nepatřil k těm, kteří se zasloužili o to, že se dnešnímu chátrajícímu zámečku říká ”dům hrůzy”.

Začalo to tři roky před válkou

Z krásného zámečku na okraji Pardubic se stal dům hrůzy až tři roky před válkou, kdy zde začala působit československá armáda, kterou po okupaci vystřídala ochranná policie 20.pluku. Podle všeho bylo ze zámečku hotové popraviště, a to konkrétně v době heydrichiády. Z dostupných zdrojů vyplývá, že zde bylo popraveno skoro dvě stě českých vlastenců pocházejících z Pardubicka, z Náchodska a také z Hradecka. Popravy měly jednu jedinou spojitost, a sice atentát na Heydricha.

Jak budova vypadá?

Zámeček je poměrně velký, nachází se zde sedmdesát místností, bohužel celá čtvrtina z nich jsou jen sklepení. Právě sklepení nahání největší strach, jelikož právě v těchto místnostech probíhaly děsivé výslechy a zde také byli lidé odsouzeni na smrt.