Letní horka se s podzimními měsíci vytrácí a nahrazují je deště a chlad. Lidé již tedy nemají potřebu sahat co pět minut po sklenici s vodou a doplňovat tak tekutiny. Mnozí se ráno spokojí pouze s kávou, protože podzimní vstávání za tmy je pro ně bez kávy nemyslitelné. Často se pak k potřebným tekutinám dostanou až o pauze v práci, někdy ani to ne. Po obědě následuje další káva, rychlý návrat k pracovní činnosti. Den uteče jako voda a aniž byste si toho všimli, vypili jste pouhý půl litr tekutin.
Zde můžete jasně vidět, jak snadná je na podzim cesta k dehydrataci. Zanedbávání pitného režimu může vést nejen ke zhoršení kvality pleti a vlasů, ale také ke spoustě zdravotních problémů a v konečném stádiu ke kolapsu. Dbejte tedy na pitný režim také na podzim a vyhněte se tak výše uvedeným nepříjemnostem.
Týká se to také mě?
Zajímá vás, zda se nedostatečné dodržování pitného režimu týká právě vás? Pak se jednoduše ohlédněte a vzpomínejte, co a kolik jste včera vypili. Následující den si zkuste vypité tekutiny psát. Obvykle bývá den, kdy si zapisujete lepší než den, který jste zpětně sledovali, protože si při zapisování podvědomě dáváte na pitný režim větší pozor. Co jiného poukáže na nedostatečný pitný režim? Moč. Pokud nepijete dostatečně, je vaše moč tmavě žlutá až okrová. Naopak moč člověka, který pije dostatečně je pouze mírně zbarvená do světlého odstínu žluté.
Ale já nemám žízeň
„Ale já nemám žízeň.“ O tuto větu se opírá spousta lidí, kteří jsou upozorněni na nedodržování pitného režimu. Právě ti by ale měli vědět, že pocit žízně je až posledním ukazatelem. Pít je třeba ještě předtím než k pocitu žízně dojde.
Pokud jste zpozorovali, že nepijete dostatečně, je nejvyšší čas na změnu. Uvědomění si problému je prvním správným krokem na cestě k jeho řešení. Optimální je vypít dva a půl litru denně. Myslete však na to, že káva a alkohol se do pitného režimu nezapočítávají.