Okamžité ošetření alergika po bodnutí hmyzem

Okamžité ošetření alergika po bodnutí hmyzem

Setkání s bodným hmyzem je pro alergika noční můrou. Jak postupovat a zajistit, aby nedošlo k anafylaktickému šoku?  

Jednejte rychle 

Pokud vidíte, že někoho bodla včela nebo vosa, je lepší přejít k okamžitému jednání. Nejprve co nejrychleji odstraňte zbytek hmyzu z rány. To je zejména v případě bodnutí včelou klíčové. Když osobě okamžitě podáte léky na alergii a budete místo vpichu dále ošetřovat, je velká naděje, že nedojde ke vzniku anafylaktického šoku. Ten totiž dokáže člověku zatarasit dýchací cesty a následně se pacient může i udusit.  

Pozor na dýchací cesty 

Když víte, že se jedná o alergika, nebo byl člověk zasažen do okolí dýchacích cest, raději ihned volejte záchrannou službu. Mezitím místo vpichu chlaďte ledem nebo čímkoliv mraženým, nebo na něj přiložte cibuli, popřípadě také ocet. Došlo k zasažení jazyka nebo jiné části ústní dutiny? Podejte pacientovi k cucání kostku ledu a zavolejte záchrannou službu. 

Léky na alergii 

Na bodnutí hmyzem se podávají nejčastěji kapky obsahující antihistaminika. Poté, co jste již místo vpichu dostatečně dlouho ošetřovali pomocí cibule nebo octa, můžete jej natřít antihistaminikem v podobě masti nebo gelu.  

Mnoho silných alergiků má u sebe EpiPen. Jedná se o sterilní roztok určený pro okamžité podání v případě bodnutí hmyzem. Právě tento přípravek zabrání vzniku anafylaktického šoku nebo nadměrné alergické reakce po bodnutí hmyzem.  

Vsaďte na kalcium 

Než přijede lékařská záchranná služba, můžete ještě pacientovi podat šumivou tabletku kalcia 1000 mg, kterou rozpustíte ve sklenici. Podání kalcia opět zmírňuje následky bodnutí hmyzem a v mnoha případech vede k rychlému ustoupení potíží.  

Pokud pozorujete, že i přes veškeré úsilí se stav pacienta zhoršuje, do příjezdu záchranné služby se snažte zajistit průchodnost dýchacích cest. Pacient může vlivem nadměrné reakce těla na bodnutí hmyzem upadnout do bezvědomí. Stále kontrolujte, zda mu nezapadnul jazyk.