Nejkrásnější solný důl v Evropě leží jen dvě hodiny od Ostravy

Nejkrásnější solný důl v Evropě leží jen dvě hodiny od Ostravy

Více než tři stovky kilometrů chodeb leží pod obcí, jejíž jméno je neodmyslitelně spjato s těžbou soli. V dole na vás čeká příjemných 15 stupňů Celsia. UNESCO si vybralo velmi dobře, když tento skvost zařadilo na svůj list světového dědictví.  

Perla skrytá 135 metrů pod zemí 

A jste zde. Solný důl Wieliczka se nachází jen pár minut jízdy od Krakova. Již od roku 1978 se místní těžba soli stala předmětem zapsání na list světového dědictví. Co vlastně uvidíte? Průběh těžby soli, a to od dob středověkých až po současnost.  

Tři kilometry zážitků 

Záleží na vás, jakou trasu zvolíte. Celkově na vás mohou čekat i tři kilometry zážitků. Sestoupíte po schodech do 64 metrů, později se ale dostanete až do hloubi 135 metrů pod zemí. Původní dřevěné konstrukce, těžební technika, ale také překrásné pohledy na kapličky i jezírka se slanou vodou ve vás nechají nesmazatelné zážitky. Nechybí ani socha papeže. Z čeho je vyrobena asi nemusíme připomínat. Těžká práce lidí i koní byla v dobách minulých velkou daní za bohatství, které nerost krajině přinesl.  

Je libo svatební veselí přímo v dole?  

Chtěli byste zažít netradiční atmosféru při koncertu klasické hudby? Kupte si lístek na některý z koncertů přímo v koncertním sále s jedinečnou akustikou. Současně se můžete těšit i na to, jak budou vaše plíce dýchat čerstvý vzduch. V solném dole je nulová přítomnost bakterií. Jezdí se sem pravidelně léčit alergici i astmatici. V některém ze sálů pod zemí je dokonce možné si zorganizovat vlastní veselku. Čerstvější vzduch si asi během svého „ano“ nikdo nedokáže představit.  

Téměř až do solného dolu Wieliczka vás zavede pohodlná dálnice z Ostravy, která vede přes Katovice až do Krakova. Z dálnice sjíždíte jen malý kousek od městečka se solným dolem. Místo je považováno za nejkrásnější solný důl v Evropě.