Portugalsko. To není jen pruh země na Pyrenejském poloostrově. Všude po světě má rozesetá malá území, která jsou pod jeho správou. Jedním z nich je Madeira. Osamocená, a přece veselá a plná barev.
Madeira = turistika
Nenápadný ostrov v Atlantiku – jakým Madeira je – není vhodnou destinací pro plážové povaleče. Vlny jsou vysoké a dravé, oceán studený, pláže plné sopečného písku nebo kamení. Přesto cestování do tohoto koutu světa láká čím dál více lidí. Důvodů je mnoho, každý si tu totiž i přes vrtkavé počasí a hory jako krokodýlí tesáky najde to svoje.
Lákadlo první: Levády
Zavlažovací kanály “Levadas” jsou pro Madeiru typické. Jejich historie sahá až do 15. století, kdy bylo třeba vyrovnat rozdíl mezi deštivým severem a vyprahlým jihem ostrova. Těžko odhadovat, kolik přesně kilometrů se táhne z východu na západ, ale dotýká se pětitisícové hranice. To je dostatečný důvod k procházkám i náročným túrám.
Lákadlo druhé: Sopky
Madeira je stejně jako většina ostrůvků součástí Makaronésie a její původ je sopečný. “Bouřlivá léta” jsou dávno pryč, a tak není důvod k obavám. Pokud by se přeci jen některý z vrcholků probudil k životu, díky sledování seizmologů bude dostatek času na odlet.
Přinejmenším stejně zajímavé jako monumentální sopka Pico Ruivo je i ohromné množství lávových jeskyní, které čekají na prozkoumání. Na průvodce si na Madeiře nepotrpí, a tak musíte plánovat, pátrat a objevovat nepoznané na vlastní pěst.
Černý puntík
Ti, kteří milují přírodu bez nutnosti přikrášlení, budou na Madeiře u vytržení. Bohužel cesta na ostrov je možné jen letecky. A přistávací dráha ve Funchalu patří k těm nejkratším na světě a její konec ústí těsně nad vysokým srázem do moře. Časté přeháňky a silné poryvy větru pohodlí při příletu a odletu pohodlí příliš nepřidají. I tak ale návštěva stojí za to.