Dnes nás může sužovat opravdu mnoho zdravotních problémů, s nimiž je třeba zamířit k lékaři. Zatímco některé trápí jen rýma, jiní se trápí například špatným fungováním cév. Podle statistik a
nedávných průzkumů až tři čtvrtiny Čechů mají cévy starší, než by odpovídalo jejich věku. Pokud cévy fungují špatně, pokud jsou starší, než člověk samotný, je třeba s tím něco dělat. Cévy nám dávají několik signálů, že fungují špatně, které není třeba přehlížet. Mnozí lidé je však přehlíží proto, že nevědí, že jsou na vině cévy a že právě s cévami je něco v nepořádku.
Bohužel nemoci srdce a cév jsou v Česku nejčastějším zabijákem. Obecně platí, že čím vyšší cévní věk, tím vyšší je riziko vzniku kardiovaskulárního onemocnění. Cévy opravdu mohou stárnout rychleji než člověk samotný, stárnutí cév je často odvozené od snižování prostupnosti cév a je spojené s ukládáním aterosklerotických plátů.
Pokud by vás zajímalo, jak staré jsou vaše cévy, nabízí se možnost zamířit k lékaři, který vám provede prohlídku. Nyní si však prozraďme signály, které upozorňují na špatně fungující cévy.
Signály upozorňující na špatně fungující cévy
* Oteklé nohy. Jedním z varovných signálů jsou neustále oteklé nohy. Ty vznikají proto, že srdce nedokáže dostatečně rychle pumpovat krev, přebytečné tekutiny krve následně pronikají do okolních tkání.
* Časté omdlévání. Dalším varovným signálem je časté omdlévání, které ne vždy může být z nízkého tlaku nebo dehydratace. Pokud omdléváte často, na vině můžou být i špatně fungující cévy.
* Křečové žíly, neustálé modřiny. To jsou další příznaky nefungujících nebo špatně fungujících cév. Pokud se vám hojí velmi špatně zranění nebo trpíte na křečové žíly, raději běžte na vyšetření k lékaři, který provede kontrolu a prozradí vám, na čem jste a zdali je vše tak, jak má být.