Tipy pro bezpečnou jízdu na kole

Tipy pro bezpečnou jízdu na kole

Jaký sport se stává během léta atraktivnější než jiné sporty? Je to jednoznačně cyklistika, která si nachází své fanoušky po celém světě. I v České republice přibývá cyklistů, kteří chtějí na kole zdolat nějaký svůj cíl. Pokud chcete taky začít na kole jezdit, pak je třeba si uvědomit, že musíte dodržovat několik zásad. I cyklistika je jenom sport a i na cyklistiku se vztahují jistá pravidla, přes která nejede vlak. V případě, že patříte k lidem, kteří o jakýchsi pravidlech nemají ani zdání, přinášíme vám několik konkrétních tipů.  

Na úvod je třeba říct, že jednotlivé tipy se hodí jak těm, kteří se vydávají na horskou turistiku, tak i těm, kteří mají turistiku jenom jako relaxační záležitost. Tipy pro bezpečnou jízdu na kole se mohou hodit opravdu všem, pokud je budete dodržovat, bude se tak předcházet úrazům a nebezpečným situacím. Když bychom se podívali na statistiky, v minulosti se v horách zranilo přes tři sta cyklistů. Kdyby se dodržovaly zmíněné tipy, bylo by takových lidí méně.  

Tipy pro bezpečnou jízdu 

  • Dopředu si naplánujte svou trasu. Informujte se o tom, jaké značky vás dovedou k cíli, a při jízdě na kole značky kontrolujte, řiďte se jimi. Případně si trasu také kontrolujte o přestávkách na mapě, jen tak budete mít jistotu, že jedete správně a že jste se neztratili.  
  • Pokud dokonale neovládáte cyklistiku, rozhodně se nepouštějte na dlouhé trasy, ale raději miřte na takové trasy, které jsou vám dobře známé. U cyklistiky se nevyplácí přeceňovat své síly.  
  • Stejně jako při řízení vozidel, i při jízdě na kole buďte opatrní při předjíždění. Přejíždění je na kole běžná věc, ale opět je třeba být velice opatrným. Při míjení cyklisty jedoucího vedle vás raději dostatečně zpomalte, v případě ohrožení bezpečnosti raději sejděte z kola.  
  • Během jízdy v noci používejte reflexní prvky. To je ostatně ze zákona nařízené, že v případě, že pojedete na neosvětlených silničních komunikacích v noci, musíte mít reflexní prvky. To platí jak pro chodce, tak pro cyklisty, proto na to nezapomínejte.