Rychlost je při běhu důležitá. Jak mají běhat začátečníci a jak pokročilí?

Rychlost je při běhu důležitá. Jak mají běhat začátečníci a jak pokročilí?

Rozhodli jste se začít běhat, protože se chcete cítit dobře nebo protože chcete zhubnout? V každém případě doporučujeme právě běhat, protože běh je na oba dva účely jako dělaný. Navíc je to sport, který je zdarma a který lze praktikovat prakticky kdykoli se vám zlíbí. Ovšem je to sport jako každý jiný, tudíž i tento sport má své zásady, které je třeba dodržovat. K těm hlavním zásadám patří správná rychlost při běhu, na kterou opravdu nezapomínejte a kterou dodržujte.  

Samozřejmě při běhu existuje daleko více zásad. Například se nedoporučuje běhat dva dny po sobě náročné a dlouhé trasy. Stejně tak se nedoporučuje běhat o samotě, ale spíše ve skupině. Kromě toho je třeba dodržovat jistou rychlost, která nám později přinese dokonalou fyzickou kondici a běžeckou výkonnost.  

Prozraďme si tedy, jak by správně měli běhat začátečníci a jak pokročilí. Zeptali jsme se odborníků za vás.  

Jak by správně měli běhat začátečníci 

Co se týče začátečníků, ti vůbec nemusí běhat po celou dobu jejich tréninku. Nejdříve si vyzkoušejte takzvaný indiánský běh, během kterého budete střídat mírný, lehký běh s krokem. Běhejte takovým tempem, které vám do začátku stačí a které udýcháte. Správný dech je při běhu velice důležitý, jen díky němu budete stále zvyšovat svou běžeckou kondici. Abyste se naučili dobře dýchat, mnohým pomáhá i konverzace se spoluběžcem.  

Jak by správně měli běhat pokročilí 

Co se týče běhu pokročilých, ti by si měli zhotovit takzvaný tréninkový plán, jenž vám pomohou vyhotovit odborníci. Výpočet jejich tempa běhu se musí shodovat se zamýšlenými cíli. Tréninkový plán je skvělý ve chvíli, kdy se běžci třeba připravují na závod.  

Odborníci doporučují střídat delší běžecké trasy s těmi kratšími. Skvělé jsou i intervalové běhy, během kterých se navýší výkonnost a také vypiluje rychlost běžce.