svět vodáků

Pronikněte do světa vodáků! Naplánujte si podzimní dovolenou na vodě.

Rozhodli jste se pro podzimní dovolenou? Pak vám jistě jako první napadlo vydat se na chatu. Sbírat houby, odpočívat, hrát hry. Tato varianta je sice velmi lákavá, ale co takhle zkusit letos něco nového? Představte si dobrodružnou dovolenou, při které můžete být v maximálním kontaktu s přírodou a se svými blízkými. Dovolenou, při které poznáte krásy našeho kraje. Ano, to vše a ještě mnohem víc nabízí splavování řeky. Pronikněte do světa vodáků, a vydejte se na vodu i vy! Jak na to?

Před vyplutím

Pokud se vám tato varianta zamlouvá, začněte s plánováním. Důležité je zvolit si vhodnou řeku a vhodné plavidlo. Z českých řek je velmi populární Vltava nebo Sázava. Na internetu najdete podrobnou mapu toků všech řek. Přečtěte si vše o sjízdnosti řeky, zaměřte se na nebezpečné jezy.

Důležitým faktorem je také počasí. Při bouřkách a prudkém dešti se splavuje obtížně. Srážky a horka ovlivňují hloubku vody.

Následně zvolte vhodné plavidlo.  Pro rodiny s menšími dětmi je ideální raft. Ten je velmi prostorný, tudíž se na něj vlezou čtyři lidé. Rafty mívají různou velikost a bývají určeny pro různý počet osob. Raft je obecně velmi stabilní plavidlo, tudíž jsou vhodné pro začátečníky. Důležité ale je, aby v řece bylo dost vody, jelikož při nízkých hladinách se mohutné rafty plavit nemohou.

Máte-li větší děti nebo vyrážíte-li bez nich, zvolte plavidlo s názvem „Pálava“. Tato nafukovací loďka je určena dvou vodákům, kdy se pluje v klasickém schématu- zadáka  háček. Zadák sedí vzadu. Obvykle se jedná o zkušenějšího, silnějšího a váhově těžšího vodáka. Jeho úkolem je kormidlovat loď. Vpředu sedící háček pádluje a hlásí zadákovi blížící se překážky v podobě kamenů, větví a místy také různého nepořádku.

Podzim je pro splavování výborným, protože díky častějším dešťům je vody více, tudíž lodě neváznou na mělčinách a kamenech.  Pokud pečlivě prostudujete předpovědi počasí a vyberete správný termín, zažijete výjimečnou dovolenou a na vodu se jistě brzy vydáte znovu.