Místo konání svatby – svatební položka, která může významně ovlivnit rozpočet svatby

Místo konání svatby – svatební položka, která může významně ovlivnit rozpočet svatby

Naplánovat svatbu není nic jednoduchého. Vyžaduje to plánování hodně dopředu, abyste se vyhnuli stresovým situacím, že vámi zvolená svatební místa jsou již obsazena, nemůžete sehnat šaty nebo se nestihnout vyrobit prstýnky. Čím dříve začnete svatbu plánovat, tím menší stres budete zažívat. Pravdou ale je, že stresu se nikdy zcela vyhnout nemůžete. Tím spíše, když vidíte ty náklady, které postupně naskakují. A u svatby to jsou tisícové částky.

Výběr svatebního místa

Svatbu můžete pořádat v různých prostorách. Pomoci může svatební katalog, v rámci kterého můžete vybírat z různých objektů. Nejoblíbenější možností jsou restaurace a hotely, které zároveň vychází nejlevněji. O něco dráž pak vychází svatby na zámcích a hradech či jiných prostorách, jako jsou například mlýny či stodoly. Při výběru vhodného místa je třeba zamyslet se nad tím, zda bude k dispozici místo k ubytování pro některé hosty, kteří přijeli zdaleka. Obvykle také novomanželé tráví svou první noc ve svatebním apartmánu.

Udělej si sám

Zatímco svatby, které se konají v hotelech, na zámcích nebo penzionech máte obvykle se vším všudy (navaří vám, roznesou jídlo, odklidí, umyjí a uklidí prostory), existují také svatební místa, kde si toto všechno můžete udělat sami. A to vám může ušetřit obrovské finanční částky. Levněji vychází například sokolovny, hájenky, katolické doby nebo společenská centra. Pronajmete si prostory se stoly a židlemi a o zbytek už se budete muset postarat sami.

Plánování svépomocí

Pokud si budete jídlo organizovat sami, má to jednu obrovskou nevýhodu: na druhý den vás čeká poměrně rozsáhlý úklid. Na druhou stranu ale můžete ušetřit – například za alkoholické nápoje, u kterých můžete získat mnohem příznivější cenu. Spočítejte si například, kolik zaplatíte za sud piva a kolik byste zaplatili, kdyby se pivo čepovalo v restauraci. Ještě více můžete ušetřit na vínu či dokonce tvrdém alkoholu.