Maki, uramaki, nigiri. Co je co? Aneb poznáváme sushi

Maki, uramaki, nigiri. Co je co? Aneb poznáváme sushi

Jaký pokrm je vaším oblíbeným? Zatímco někteří ihned vyřknou “pizza”, jiní si pro sebe vysloví slovo “sushi”. Sushi se stalo v posledních letech opravdu oblíbeným pokrmem, o čemž svědčí také rostoucí počet sushi restaurací po celé České republice. Našli bychom hromadu sushi restaurací, kde lze ochutnat opravdu výtečné sushi, je třeba si připomenout sushi v Ostravě, kde můžete ochutnat mnoho druhů tohoto japonského pokrmu. 

Jak již bylo zmíněno, díky rostoucímu zájmu o sushi roste také počet sushi barů a sushi restaurací, které se nyní nachází v každém koutu republiky. Problémem však často není najít kvalitní sushi restauraci, ale problémem je vyznat se v jednotlivých druzích sushi. 

Pokud jste někdy sushi jedli, pak víte, že druhů sushi existuje nespočetně mnoho. Základním druhem je maki sushi, které snad blíže nemusíme specifikovat. Jedná se o rolku o velikosti jednohubky, uvnitř které se nachází buď čerstvá ryba, nebo zelenina. Tato ingredience je obalená v rýži a ta je obalená v mořské řase. Jenže co jsou ostatní druhy zač?

Co je to uramaki sushi

Setkat se velice často můžete ještě s uramaki sushi. V tomto případě se jedná o obrácené maki sushi, kdy nahoře je rýže, nikoliv řasa, jako je tomu u maki sushi. Mořská řasa se nachází až uvnitř, kdy se sroluje společně s další ingrediencí, kterou může být ryba nebo třeba zelenina. 

Většinou je uramaki sushi posypané ještě něčím. Někdy je to wasabi prášek, jindy sezam, jindy třeba bylinky nebo kaviár. 

Co je to nigiri sushi

Velmi často se také setkáte s nigiri sushi, ovšem i v tomto případě se nabízí otázka, co to vlastně je. Pod nigiri sushi se ukrývá váleček rýže, na kterém je položená ryba nebo zelenina. Nejčastěji je na tomto druhu sushi položený loso nebo kreveta. Může se však na váleček rýže položit i mango nebo avokádo.