Co jste možná nevěděli o zdraví prospěšné rebarboře

Co jste možná nevěděli o zdraví prospěšné rebarboře

Rebarbora byla stejně jako vždycky hitem léta. Tato vynikající potravina, která se přidává většinou do buchet a podobných dezertů, se dostala do popředí díky svým zdraví prospěšným účinkům. Člověku se až nechce věřit tomu, za čím vším taková na pohled velice něžná rebarbora vlastně stojí. Je však pravdou, že může zdraví nejen pomáhat, ale také škodit.  

Potravina dvou tváří 

Dalo by se konstatovat, že mluvíme o ingredienci dvou tváří. Jak již bylo zmíněno, rebarbora je potravinou, která umí prospět, ale zároveň také uškodit. Je totiž plná kontroverzních látek, jakou je kupříkladu kyselina šťavelová. Tato složka umí v těle způsobit nerovnováhu vápníku, proto je zakázaná pro lidi, jež trpí revmatismem, dnou nebo mají sklon k tvorbě ledvinových kamenů.  

Kyselina šťavelová může u těchto pacient vyvolat silnou nevolnost. U mnohých je však menší množství povoleno. Pokud se rozhodnete poznat vaše hranice v souvislosti s touto ingrediencí, buďte opravdu opatrní. 

Velké množství vitaminů na jednom místě 

Rebarbora je známá tím, že obsahuje opravdu velké množství vitaminů. Kupříkladu obsahuje obrovské množství vitaminu B, který podporuje krevní oběh a dodává energii buněk, taktéž velkou měrou přispívá ke zdraví pokožky a vlasů.  

Součástí rebarbory je také vláknina, která má za cíl zbavit tělo toxinů a povzbudit střevní peristaltiku (jinými slovy ulevuje od zácpy). Obsažený hořčík zase bojuje s nízkým krevním tlakem, jenž také umí způsobit řadu nepříjemného.  

Rebarbora jako taková je dále močopudná, dokáže na sebe vázat tuk a podporuje metabolismus jako celek. I proto se doporučuje při hubnutí. Díky nastartování metabolismu dojde k rychlejšímu a svižnějšímu spalování kalorií.  

Konzumujte ji v konkrétní čas 

Tato surovina patří k těm, které mají přesně stanovenou dobu, kdy se můžou konzumovat a kdy nikoliv. Rebarbora jako taková se konzumuje od poloviny května do poloviny června (nejpozději se smí sníst do svátku svatého Jana čili do čtyřiadvacátého června). Poté rostlina stárne, zvyšuje se v ní obsah zmiňované látky a stává se velice nebezpečnou nejen pro pacienty se zmiňovanými zdravotními problémy.