Běhání v zimě: nejčastější otázky a odpovědi

Běhání v zimě: nejčastější otázky a odpovědi

Běh patří k oblíbeným sportovním aktivitám. Ke zvýšení zájmu došlo během koronavirové pandemie, kdy ve společnosti kolovala nejrůznější koronavirová, hygienická opatření. Běhání bylo jednou z mála aktivit, která mohla probíhat prakticky neomezeně. Zájem o sport neutuchá ani nyní, i když v hlavách mnoha sportovců vyvěrá řada otázek, na které chtějí znát odpověď. Pojďme si ty nejčastější přece jenom zodpovědět. 

Jak běhat při nízkých teplotách? Jde to vůbec? 

Běhání není pouze sezonní aktivitou, ale lze ji podstupovat prakticky denně za jakéhokoli počasí nebo ročního období. Klíčem je především správné oblečení, které každého běžce ochrání před nízkými teplotami.  

Při výběru oblečení však upusťte od tlustých vrstev, ale dejte přednost spíše vícero tenkým vrstvám a oblékněte se jako cibule – jedna tenká vrstva na druhou. Zamezíte tím zbytečnému profouknutí, navíc funkční kousky oblečení budou hravě odvádět pot. 

Mohu mít boty z léta? 

Samostatnou kategorií jsou boty. Zejména začínající běžci se ptají, jestli mohou používat boty z léta nebo jestli musí mít obutí, které je vhodnější do chladných zimních dnů. Obecně platí, že se člověk nemusí bát vyběhnout i běžných botách, ale pokud ví, že bude běhat na polních, lesních cestách, kde není tak zpevněný terén a kde ho může čekat pořádná sněhová nadílka, je dobré sáhnout po kvalitnější obuvi odolné proti nepřízni počasí, která bude z trochu pevnějšího, leč stále dobře přizpůsobitelného materiálu s vyvýšenou podrážkou. 

Je zdravé běhat v zimě? 

V souvislosti se samotným během v zimě se mnoho lidí ptá, jestli je vůbec zdravé běhat během chladných zimních dnů. Ve skutečnosti to není nic, k čemu by docházet nemělo. Běh v zimě je stejně efektivní a stejně zdravý jako běhání v jiné části roku.