Způsoby správného plavání

Způsoby správného plavání

Plavání patří k nejatraktivnějším sportům současnosti. Jedná se o sport, v rámci kterého se hubne po celém těle, dává se zabrat každé části těla, nejen určitým partiím. I když je však plavání zdravé a je skvělé na hubnutí, pravdou je, že většina lidí plave špatně a ubližuje tak své páteři. Zejména ženy plavou s hlavou vztyčenou jako pejsci, ovšem to je to nejhorší, co mohou udělat. Tím své páteři opravdu velice škodí. Raději by měly plavat tak, jak je to správné. Dohromady existují čtyři způsoby správného plavání, zmiňme si alespoň některé z nich.  

Prsa 

Pravděpodobně nejrozšířenějším způsobem plavání je bezesporu styl prsa. V bazénech se s ním setkáváme nejčastěji. Celý způsob plaveckého stylu prsa tkví v tom, že se položíme na hladinu a plaveme s dýcháním pod vodou. Prsa nejvíce prospívají prsním svalům, proto se tento styl plavání tak také jmenuje. I když je to nejstarší způsob plavání a je mezi lidmi nejrozšířenější, s sebou nese celou řadu nevýhod. Například je velice náročný na souhru pohybů, které musí být současné jak u horních, tak u dolních končetin. Během plavání na styl prsa kolísá i rychlost během jednoho cyklu, tudíž je to neefektivní.  

Kraul 

Asi nejrychlejším stylem plavání je rozhodně kraul. Pokud tedy chcete plavat rychle, měli byste plavat kraulem. Při této poloze těla čelíte menšímu odporu vody, než jak je tomu u jiných plaveckých stylů.  

Velice zajímavé je to, že kraul se začal vyvíjet už v devatenáctém století, a to jenom kvůli závodům.  

Motýlek 

Pak také existuje plavecký způsob motýlek, což je styl, který používají hlavně zkušenější plavci. Při tomto způsobu plavání se zapojuje i trup, ostatně celkově i celé tělo. Pokud patříte k začátečníkům a chcete se takto naučit plavat, měli byste začít s takzvaným delfíním vlněním.