Výlet vlakem v okolí Prahy. Vzhůru na Karlštejn!

Výlet vlakem v okolí Prahy. Vzhůru na Karlštejn! 

Většina dětí, a hlavně malí kluci milují vlaky. Pro mnoho dětí může být obyčejná cesta vlakem zážitkem na celý život. Spojte cestu vlakem i s krátkou procházkou a máte program na celý den. Pražská příměstská doprava jezdí pravidelně, a tak se nemusíte bát, že byste vlak nestihli. 

Noc na Karlštejně 

Název filmu je mezi Čechy všeobecně znám, kolik lidí, ale Karlštejn opravdu navštívilo? A kolik z nich přijelo vlakem? Hrad byl celá léta v obležení zahraničních zájezdů. Avšak v poslední době, kdy si celý svět užívá epidemii, zájem trochu ochladl a zejména mimo sezónu je zde na místní poměry liduprázdno. 

Vlaky na Karlštejn jezdí většinou každou půl hodinu z pražského Hlavního nádraží. Vlaky jsou bezbariérové, takže můžete bez problému cestovat i s kočárkem. Na Hlavním nádraží je soustava výtahů a ramp kudy se bez problému dostanete z metra. Samotná cesta vlakem netrvá ani 45 minut. Děti nadchne nejen jízda vlakem, ale také možnost usadit se v patře vlaku. Nádraží na Karlštejně je na tom s bezbariérovostí hůře. Ve směru z Prahy přejedete přes klasický přechod přes koleje. Cestou zpět musíte podchodem, kde jsou umístěny rampy pro kočárek. Schody jsou ale dost prudké, a je lépe vést kočárek ve dvou. 

Z nádraží až k hradu 

Z nádraží pak dojdete pohodlně k řece přes most a následně vzhůru do mírného kopce až k hradu. Po cestě můžete navštívit pohyblivý betlém, který je přístupný na dvorku jednoho z domů. Zde se nacházejí také veřejné toalety. V samotné obci naleznete spoustu možností k občerstvení. 

Půjdete-li na prohlídku hradu, doporučuji si zejména ve frekventovanějších časech objednat lístky předem. Zejména v případě, chcete-li navštívit věhlasnou kapli svatého Kříže. Vstup sem je velice omezen, nejen na počet lidí, ale také frekvenci prohlídek. 

Karlštejn patří k jednomu z příkladů, kam lze v okolí Prahy vyrazit na krátký výlet. Podívejte se do jízdních řádů a jistě na každé trati naleznete spoustu možností na výlety.