tělesná výchova

Tělesná výchova na středních školách očima studentů. Jak vypadají hodiny dnes?

Tělesná výchova je povinným předmětem na většině středních škol. S příchodem nového školního roku tedy studenti opět oblékají cvičební úbor a zavazují tkaničky u tenisek. V tělocvičnách je opět živo. Rok co rok se v nich objevují noví a noví studenti a průběh vyučovacích hodin tělesné výchovy se mění.  Co zažívají při tělocviku dnešní středoškoláci?

Jarmilky, tílka a šortky???

Nejprve se pojďme podívat na cvičební úbor středoškoláku. Pokud se domníváte, že studenti stále cvičí v zářivě bílých jarmilkách, červených nebo modrých šortkách a sněhově bílých tílkách, mýlíte se. Za cvičební úbor se dnes považuje téměř cokoliv. Studenti a studentky tak nosí různobarevná trička s potiskem či bez něj. Nezáleží, zda jsou přiléhavá nebo volná. To samé platí také o spodní části úboru. V taškách s úborem můžete tedy nalézt tepláky, šortky a u dívek stále velmi oblíbené legíny. Mohou si zkrátka a jednoduše zvolit. Jarmilky se zaměnily za sálovou obuv či klasické tenisky, které si můžete zakoupit na venkovní procházky či sportovní aktivity.

Tabulky, limity, známky, plán,…

Jak vypadá samotný průběh hodin tělesné výchovy? Mnohdy bohužel kralují tabulky a jednotné posudky. Známky z tohoto předmětu se vážou na dané hodnotové tabulky. Pokud se jedná o skok daleký, musí pro dobrou známku skočit dostatečnou vzdálenost.  Tělocvik teď kromě radosti z pohybu dnes také často provází stres a zklamání z nedostatečných výkonů.

Za zmínku stojí taky všudypřítomná soutěživost, s kterou se studenti pouští do školních sportovních turnajů. Právě zde se často chopí příležitosti dokázat sami sobě, spolužákům a učitelům, že jsou dobří. Občas se ale stane, že soutěživost překročí zdravou mez…

Jaké činnosti žáci v hodinách tělesné výchovy vykonávají? Při výuce se postupuje podle daného plánu. Samozřejmě nechybí atletika, gymnastika, z míčových sportů volejbal, basketbal, kopaná a poslední roky velmi oblíbený florbal. Učitelé se ale nebojí zařadit také neobvyklé sporty, jako je třeba softball nebo lakros.

Hodiny tělesné výchovy se zkrátka neustále mění. Důležité je, že ani po letech nezmizely z rozvrhů hodin.