Světové hrady pod pokličkou

Světové hrady pod pokličkou 

Řada cestovatelů patří mezi ty, kteří jsou fascinováni hrady nebo zámky. A těch se na světovém území nachází víc než dost. Pokud se je rozhodnete prozkoumat a navštívit, u mnoha budete mile překvapení tím, jak záhadné nebo tajemné vlastně jsou. A jaké záhady nebo tajemství se s nimi pojí. Pojďme se podívat na hrad Bran, který patřil slavnému hraběti Drákulovi (tedy alespoň dle legendy) a také na Andělský hrad v Římě, jenž patří k nejvyhledávanějším historickým římským památkám. 

Hrad Bran 

Počátky stavby rumunského hradu sahají do 13. století, kdy na jeho místě stála dřevěná pevnost, kterou vlastnil Řád německých rytířů. Později byla stavba zničena dobyvatelskou Mongolskou armádou a obyvateli Brašova postaven hrad kamenný. Tento hrad měly ve vlastnictví následnické linie rumunských knížat. 

Nejvýraznějším majitelem hradu byl Vlad III. Dracula. Panovník proslulý svou brutalitou v bojích s nepřátelskými vojsky. Zajatce napichoval na kůl a proto se mu začalo říkat Vlad Napichovač. Posloužil jako předloha pro slavný román Brama Stokera – Dracula. 

V současné době, je díky drákulovské legendě, hrad Bran hojně navštěvován turisty z celého světa.   

Andělský hrad Řím 

Ve věčném městě Řím najdete velké množství historických památek jako je Forum Romanum, Colosseum, Vatikán, ale pyšní se také středověkým hradem. 

V roce 135 – 139 jej nechal postavit císař Hadrián. V průběhu staletí byl hrad několikrát pobořen a znovu opraven. Sloužil také jako papežská pevnost. Zajímavostí je tajný tunel, který spojuje hrad s Vatikánem. 

Legenda Andělského hradu praví, že po epidemii moru v roce 590 se zjevil na hradbách archanděl Michael s planoucím mečem. Tím signalizoval, že nákaza je u konce a obyvatelé města jsou opět v bezpečí. Od té doby se jmenuje hrad Andělský.