Původ štěnic

Původ štěnic prokazuje nová analýza

Znáte již novou analýzu štěnic z celé Evropy? Ta totiž ukazuje, že právě štěnice přešly na člověka z netopýrů. Podle statistik jsou štěnice všude. Lidé se dělí na dva druhy, na ty, kteří již štěnice měli a na ty, kteří je teprve mít budou. Rozšíření štěnic se neustále zvyšuje. Genetika použitá k odhalení původu štěnic prokázala, že v Evropě existují dva rody štěnic, které jsou velmi rozdílné a řadí je do dvou druhů. Výzkum byl zveřejněn v časopise Molecular Ecology i s genetickým důkazem, že netopýři jsou původními hostiteli nepříjemných štěnic, které dnes trápí lidská obydlí. Štěnice mají kladný vztah k lidem již dlouho, o čemž se dočteme i ve staroegyptské literatuře. Mnozí archeologové našli 3500 let staré již zkamenělé štěnice.

Jedna štěnice zamoří dům

Pouhá jedna oplodněná štěnice je schopná zamořit celý činžovní dům. Disponují schopnosti projít mnoha generačním příbuzenským oplodněním. Vůbec to na nich nezanechá degenerativní následky. Potřebují jen lidské hostitele uspokojující jejich žízeň a hlad po krvi. V roce 1950 jich velká část zmizela díky účinného používání pesticidů, zejména DDT. Před 15 lety se vrátily a pandemii je těžké zastavit. Nyní má 90 % štěnic rezistenci k insekticidům na používané bázi pyrethroidů na jejich likvidaci. Nyní Boothův tým se vzorky stovek štěnic z lidských a netopýřích obydlí ze 13 zemí z celé Evropy udělal mnoho pokusů. Analýza DNA ukázala, že vůbec neexistuje žádná podobnost mezi jednotlivými geny druhů štěnic, které parazitují na lidech a na netopýrech. Je zajímavé, že i když někteří netopýři žijí v místech, kde mohli přijít s lidmi do blízkého kontaktu, podobnost nebyla prokázána.

Štěnice jsou nepříjemné

Vývojová linie sahá do doby společného předka štěnic, kdy společně lidé a netopýři obývali jeskyně. Mají na rozdíl od lidí mnohem větší genetickou rozmanitost. Při společném odchovu v laboratoři vykazovali menší schopnost vzájemného oplodnění. Kousnutí štěnic může zapříčinit nějaké šíření nemocí, které způsobuje svědění kůže a vyrážky. Jde ale také o nepříjemné stigma společenského vyloučení. Navíc je velmi nepříjemný pocit, že pokud v noci klidně a v klidu spíte, štěnice se živí v klidu vaší krví. Přináší to velké psychické problémy.