Některé bakterie jsou ku prospěchu, po jiných je nám špatně. Seznamme se s těmi škodlivými

Některé bakterie jsou ku prospěchu, po jiných je nám špatně. Seznamme se s těmi škodlivými

Každý člověk ví, že bakteriální infekce mohou člověka opravdu velmi, velmi potrápit. Bakterie se v současné době nachází prakticky kdekoli, najdeme je v kontaminovaném jídlu, taktéž je můžeme najít ve vodě. I když existuje celá řada bakterií, které jsou člověku ku prospěchu, najdeme také mnoho těch, které nám škodí. Škodící jsou zejména takzvané patogenní bakterie, které mohou způsobovat zmiňované infekce. Víte, jaké patogenní bakterie jsou nejběžnější?

O bakteriích lze říct, že je to nejrozšířenější skupina organismů na světě. I když bychom se snažili, nikdy bychom se jim zcela nevyhnuli. Statistiky uvádí, že jen v jednom jediném gramu půdy se jich nachází asi čtyřicet milionů, v jednom mililitru sladké vody se těchto mikroorganismů nachází zhruba milion.

Jak jsme ale zmínili, některé bakterie jsou ku prospěchu člověka. Máme na mysli například bakterie obsažené v potravinářském průmyslu nebo v chemickém průmyslu. Obávat se musí zejména takzvaných patogenních bakterií, které nám škodí. A s nimi se právě seznámíme.

E. coli

E. coli je bakterie, která žije ve střevech lidí a také ve střevech teplokrevných zvířat. Tato bakterie se řadí k nejlépe prostudovaným mikroorganismům, nakazit se jí můžete snadno. Vyskytnout se může v potravinách, jako je nedovařené hovězí maso, nepasterizované mléko nebo třeba kontaminovaná voda.

Bakterie může člověka sužovat i dlouhých deset dní. Projevuje se zejména těžkým průjmem, bolestmi břicha nebo případným zvracením.

Salmonela

Onemocnění zvané salmonelóza je způsobené další známou bakterií zvanou salmonela. Bakterie řádí opravdu hodně, v Česku se každým rokem eviduje několik desítek tisíc případů. Bakterie se nejčastěji množí v potravě, která je přiměřeně teplá a vlhká. Nakazit se můžeme třeba tak, že pozřeme tepelně upravené maso nebo vejce či neumytou zeleninu nebo neumyté ovoce.

Příznaky mohou trvat i čtrnáct dnů, patří k nim zejména žaludeční křeče, také průjmy nebo případně bolesti břicha. K příznakům také patří horečka a zvracení.