Nemoc impetigo

Nemoc impetigo. Jak se projevuje a jedná se o závažné onemocnění?

I když jsou mnozí lidé toho názoru, že nejvíce nepříjemným onemocněním je rýma a kašel, opak je pravdou. Existují mnohem více nepříjemná onemocnění, jako je například nemoc impetigo. O tomto onemocnění toho mnoho lidí neví moc, důvodem je to, že se s nemocí většina dospělých nepotýká. Rizikovým faktorem jsou zejména děti, a to předškolního či mladšího školního věku. Nemoc postihuje velice často také kojence.

Nemoc impetigo je sice méně závažné onemocnění, na druhou stranu se jedná o infekční onemocnění, které je vysoce nakažlivé. Pokud dítě trpí touto nemocí, je pravděpodobné, že se brzy nakazí také samotní rodiče.

Pokud hovoříme o nemoci impetigo, hovoříme o nemoci způsobené nebezpečnou bakterií. Nemoc lze poznat díky puchýřům, z nichž neustále srší tekutina. Děti se s nemocí často dostanou do kontaktu v době, kdy se dostali z nějakého nachlazení.

Jaké jsou příznaky nemoci?

Jak jsme zmínili, typickým příznakem nemoci jsou puchýře, které mají průměr i pět milimetrů. Při nakažlivé nemoci je puchýř zarudlý, spíše se jedná o bolák, z něhož srší tekutina podobající se hnisu. I když se nejedná o bolestivé onemocnění, puchýře mohou svědit. Dalším příznakem jsou zduřené uzliny.

V případě vážného stádia nemoci vznikají hluboké vředy, které bohužel často zanechávají jizvu.

Je možné nemoci předcházet?

Ptáte se, zdali existuje prevence proti této nemoci? Prevence skutečně existuje, tedy důležité je to, aby děti dodržovaly základní hygienické návyky. Důležité je to zejména ve skupinách malých dětí. Každé dítě však musí mít svůj ručník i oblečení, doporučuje se používat i antibakteriální mýdlo, které bude předcházet onemocnění.

Pokud je dítě už nemocné (nebo pokud je nemocný dospělý), je nutné, aby po každé koupeli byl ručník čistý. Po každém dotyku či styku s čímkoli a kýmkoli je nutné si také umýt ruce.