Jarní detoxikace. Jak na ni, aby prospěla a neublížila?

Jarní detoxikace. Jak na ni, aby prospěla a neublížila?

Jaro k detoxikaci organismu přímo vybízí. V přírodě se vše probouzí, pučí, kvete, a začíná aktivně žít. Pokud chcete probudit i své tělo, detoxikace je skvělou cestou, jak na to. Je ale potřeba nic nepřehánět a vždy poslouchat své tělo. 

Co je vlastně detoxikace 

Detoxikace organismu znamená očistu těla od škodlivých látek, a to nejčastěji formou krátkodobé výrazné změny jídelníčku i životního stylu. Výsledkem detoxikace by mělo být ozdravení těla, zeštíhlení, posílení imunity, eliminace únavy i restart organismu. 

Pitný režim je základ 

Základem detoxikace je pitný režim. Právě tekutiny totiž z těla intenzivně odplavují škodliviny. V průběhu detoxikace je ideální voda, bylinkové čaje, případně neslazené ovocné čaje, a také voda s citronem, který intenzivněji podporuje odplavování toxinů z těla. Tekutinami přitom rozhodně nešetřete, naopak, množství tekutin oproti normálu určitě navyšte. 

Správná strava 

Velkou proměnou by pak během detoxikace měla projít i skladba jídelníčku. Důležitý je zvýšený obsah vlákniny, která optimalizuje funkci prospěšných bakterií ve střevech a pomáhá optimalizovat i váhu. Hlavní součást potravy měla tvořit zelenina a ovoce, které jsou bohaté na vitaminy, minerály a další živiny. Připravit si z nich můžete chutné smoothie, ale vhodné jsou i saláty nebo klidně i celé kusy ovoce nebo zeleniny, které si přihodíte do kabelky jako svačinu. Takovýto jídelníček byste měli dodržovat ideálně alespoň po tři dny. 

Pokud plánujete detoxikaci dlouhodobější, postupně můžete přidávat oříšky a semínka, luštěniny, vejce, libové maso a další. Rozhodně by ale v jídelníčku neměly figurovat žádné sladkosti a slazené nápoje, bílé pečivo, smažené potraviny a jiné nezdravé potraviny, zejména ty průmyslově zpracovávané. 

Pohyb, klid, relaxace 

Změnu stravy je pak vhodné podpořit i změnou životního stylu. Ideální je zařazení pravidelného pohybu do běžného denního programu, dostatek spánku, eliminace stresu a celkově klid po duševní stránce. Období detoxikace berte jako čas pro sebe, kdy vnímáte své vlastní tělo, meditujete, odpočíváte a relaxujete.