Rty o zdraví leccos prozradí. Věděli jste to?

Rty o zdraví leccos prozradí. Věděli jste to?

Jak vypadají vaše rty? Mnozí lidé si rty okousávají, jiné si na ně stále sahají. Zatímco ženy si na rty stále dávají rtěnky, jiní je raději nechávají přírodně zbarvené. Ať už si ale se svými rty děláte cokoliv, pravdou je, že právě rty o vás mohou leccos prozradit. Věděli jste to? 

Málokdo si je vědom toho, co o něm lidské tělo dokáže říct. Lidé nevědí, že nemoci lze poznat jenom z očí nebo že rty dokážou odhalit to, co jsme o sobě ani sami netušili. Lidské rty mají více než milion nervových zakončení, jsou mnohem citlivější než například lidské prsty. I proto potřebují opravdu zvláštní péči. Pokud však rty vypadají stejně i po zvláštní péči, je někde chyba, něco jejich podoba signalizuje.  

Když máme prasklinky v koutcích rtů 

Udělal se vám takzvaně “koutek” čili prasklinka v koutku rtů? Pokud ano, pravděpodobně je ve vašem těle někde infekce. K prasklinkám v koutcích dochází většinou ve chvíli, kdy si je často olizujete. Pokud se vám však dělají často, infekce koluje vaším tělem a je dobré navštívit ihned lékaře.  

Když máte suché a popraskané rty 

Mnozí lidé trpí suchostí rtů. Za to může nedostatek vlhkosti. Vysušené, popraskané rty jsou jenom důvodem toho, že vaše tělo není dostatečně hydratované. Popraskané rty však mohou být také způsobeny stresem nebo sluníčkem. Zkuste proto používat hydratační krémy, ale pokud ani ony nepomohou, může být na vině třeba alergie. Jestli vás navíc začne něco na těle svědit, je načase navštívit alergologa.  

Když se vám vyskytl kolem rtů červený kroužek 

Vyskytl se vám kolem rtů červený proužek? Pak vás navštívila takzvaná červená aura, která je typickým příznakem dermatitidy. Většinou je na vině mléko, pšenice nebo sója či jiné alergie na běžné potraviny. V takovém případě si rty přestaňte olizovat, jelikož byste je mohli ještě více vysušit a zbavili byste je tak i zbytku přírodního oleje, který si kůže rtů produkuje.