Jak změnit stravu při zánětu slinivky?

Jak změnit stravu při zánětu slinivky? 

Zánět slinivky je velmi nepříjemné a bolestivé onemocnění, které vyžaduje odbornou lékařskou péči. Vzhledem k tomu, že jedna z příčin toho onemocnění je nadměrná konzumace alkoholu a nesprávná strava, je při a po tomto onemocnění mnohdy radikálně změnit jídelníček. 

Konec alkoholu a přejídání se 

První věc, kterou budete muset ze svého jídelníčku při nebo po zánětu slinivky úplně vyřadit je alkohol. Kromě alkoholu se musíte vyhnout také přejídáním. Pokud patříte k těm, co mají rádi letní grilování, ke kterému patří velké množství masa a piva, budete muset na tyto akce zapomenout, neboť při zánětu slinivky je velmi důležité vyhnout se jakémukoliv tučnému jídlu. 

Změna jídelníčku začíná u lékaře 

Samozřejmě, že změna jídelníčku, zejména co se týče omezení alkoholu a tuků prospěje každému, ovšem co se týče jídelníčku při a také po zánětu slinivky, je velmi specifický a poměrně komplikovaný a často souvisí i se zdravotním stavem jiných orgánů, a proto je důležité konzultovat to s lékařem nebo výživovým odborníkem. Zpravidla tento jídelníček začíná tím, že ze své stravy úplně vytěsníte tuky, což není tak jednoduché, neboť to znamená mimo jiné vyhnout se mléčným výrobkům, masu, vajíčkům a v podstatě všeho, co je živočišného původu. Takto striktní dieta se dodržuje přibližně prvních pět dní, ale samozřejmě záleží na okolnostech. 

Trochu uvolnění 

Po této striktní dietě následuje úprava, která je trochu uvolněnější, ale stále vyžaduje velké vytěsnění tuků, už si sice můžete dát maso, ale jen velmi libové, co se týče šunky, můžete si dát jen tu s vysokým obsahem masa i mléčné výrobky musí být nízkotučné. Přestože je tato dieta uvolněnější, je stále dobré dodržovat ji pod dohledem lékaře, neboť nízký příjem tuků znamená, že se můžete dostat do fáze, kdy budete podvyživení, a v takovém případě by vám lékař doporučil vhodný doplněk stravy anebo by vám doporučil sondu do tenkého střeva, přes kterou byste dostávali výživu, aby výdej energie nebyl vyšší než příjem. 

Jak dlouho dietu dodržovat? 

Tato striktní dieta se dodržuje, dokud neodezní zánět slinivky, což je jeden z důvodů, proč musíte být pod dohledem lékaře. Ovšem i poté, co vám zánět odezní, neměli byste se vracet k přejídáním a alkoholu, naopak je dobré přejít na takzvanou žlučníkovou dietu, což je jedna z klasických diet, která není příliš přísná, ale zároveň zajišťuje správnou stravu. V případě, že byste po odeznění zánětu slinivky nedodržovali žádnou dietu, mohlo by se stát, že by se vám zánět vrátil a ta bolesti a utrpení, které to obnáší, to rozhodně nestojí. 

Při každém onemocnění musíme jistým způsobem změnit svůj jídelníček, ovšem při zánětu slinivky je dieta velmi striktní a rozhodně není dobré ji podcenit.