Odchlípení sítnice

Odchlípení sítnice. Kdo touto nemocí trpí a je možné nemoci předcházet?

Oči mohou trpět mnohými závažnými nemocemi. Mnozí lidé jsou toho názoru, že naše oči může sužovat jen klasický zánět spojivek, který je sice velmi nebezpečný, ale nejedná se o tak závažné onemocnění, jako je třeba odchlípení sítnice. V případě, že byste se setkali s odchlípením sítnice, museli byste podstoupit operativní léčbu – jinak se nelze tohoto problému zbavit.

Odchlípení sítnice nejčastěji postihuje ty, kteří v minulosti utrpěli nějaký úraz oka. Úrazem se myslí úder do oka nebo podobně. Pokud trpíte vyšším stupněm krátkozrakosti, je také pravděpodobné, že se s nemocí dostanete do kontaktu.

Jen v minimálních případech se jedná o vrozenou vadu, ale pokud se v rodině nemoc vyskytuje, je zde jistá pravděpodobnost, že je nemoc způsobená geny.

Jak se nemoc projevuje?

Odchlípení sítnice má několik projevů. Řadí se k nim například záblesky, které se vidí na okraji oka. Mnozí pacienti říkají, že jim před očima padají saze. K dalším symptomům se řadí také skvrny, které podle všeho postupují od spodní části do středu zorného pole.

Jak jsme zmínili, léčba této nemoci neprobíhá ambulantně. Je nutné nemoc léčit operativně.

Je možné nemoci zabránit či jí předcházet?

V případě, že byste chtěli této nemoci předcházet, jelikož jste třeba v minulosti utrpěli úraz nebo trpíte krátkozrakostí, doporučujeme chodit na pravidelné kontroly k očnímu lékaři. Lékaři mohou udělat takzvané laserové preventivní ošetření sítnice, což je ošetření, které odhalí, jestli je riziko tohoto onemocnění velké nebo malé.

V každém případě pravidelné oční kontroly jsou základem zdravého zraku. Jestliže se chcete vyvarovat poruchám zraku či závažným onemocněním, navštěvujte svého očního lékaře. Doporučená kontrola je jednou ročně, rizikové skupiny mohou chodit i na půlroční prohlídky.