Nepříjemný zápach nohou může způsobit i vážná choroba

Nepříjemný zápach nohou může způsobit i vážná choroba

Zápach nohou je velice nepříjemným problémem. V některých případech je na vině špatná hygiena, ne však vždycky. Někdy za to může nošení nevhodné (neprodyšné) obuvi a ponožek, ale také vysoké množství potních pórů, které způsobují větší pocení nohou. V takových případech je možné přikročit k používání deodorantů na nohy a k jejich pravidelnému mytí. Někdy ale může nepříjemný zápach nohou způsobit taktéž onemocnění. 

Onemocnění zdrojem nepříjemného pachu nohou 

Jedním z onemocnění, které mohou ovlivnit to, jak vám zapáchají nohy, je hyperhidróza, nebo například cukrovka. Zápach z nohou totiž má svůj původ v důsledku metabolických, hormonálních i neurologických abnormalit. Spouštěčem tedy může být nadměrný stres, kouření nebo nadměrné užívání alkoholu. Někdy ale za zápach může také strava – zejména pravidelná konzumace zpracovaných produktů. 

Hyperhidróza 

Hyperhidróza (někdy také nemoc mokrých nohou) je obvykle nemocí, kterou podceňujeme. Rozhodně bychom ale neměli. V důsledku příliš zpocených nohou vzniká nejenom nepříjemný zápach, ale také trhliny, které mohou být zdrojem bolesti. Kromě toho mohou vznikat různé plísňové infekce, a to jak na kůži nohou, tak také na nehtech. Pokud touto nemocí trpíte, je zapotřebí zaměřit se na správnou hygienu – pravidelně si mýt nohy, a to vlažnou vodou a antibakteriálním mýdlem. Vhodné je také nechat nohy co nejvíce na vzduchu a odpočívat. 

Pomoc se zápachem nohou 

Kromě toho, že se vzdáte cigaret, alkoholu a nezdravé stravy si můžete pomoci také podpůrnými prostředky, jako je používání antibakteriálních mýdel, pudrů a antiperspirantů na nohy. Existují speciální přípravky, které mohou pomoci zbavit bakterií a normalizovat činnost potních žláz. Při hyperhidróze je velice účinná dubová kůra, která splňuje obě tyto podmínky: ničí bakterie a současně funguje ve prospěch potních žláz. Koupit ji můžete v obchodech se zdravými potravinami nebo v lékárně.