Pokud sledujete televizi, pak pravděpodobně moc dobře víte, co je to paradentóza. Nejedna televizní reklama vznikla právě kvůli tomuto obávanému, nechtěnému onemocnění, které může sužovat kdekoho. Reklamy většinou nabízí různé pasty nebo podobné produkty, které mají předcházet zmiňovanému onemocnění, ovšem nabízí se otázka, jestli jsou pasty opravdu skvělou a efektivní prevencí proti zmiňovanému onemocnění.
V současné době je onemocnění parodontitidou druhé nejčastější onemocnění, k němuž dochází v dutině ústní. První místo si dlouhá léta drží zubní kazy, které jsou lidem ještě více známé než onemocnění, jemuž zkráceně říkáme paradentóza.
Paradontóza je následkem špatné hygieny dutiny ústní. Vzniká zejména tehdy, kdy nedochází dlouhodobě k odstraňování zubního plaku. Pokud není plak pravidelně ze zubů odstraňován, dochází k zánětu dásní, což poté vede k odchlipování zubů.
Jaké jsou příznaky paradentózy?
Nabízí se otázka, jaké jsou příznaky onemocnění dutiny ústní jménem paradentóza. K prvním příznakům patří krvácení z dásní, k čemuž dochází zejména při čištění zubů. Dalším symptomem může být také odhalený zubní krček nebo ustupující dásně. Nemoc může také doprovázet nepříjemný zápach z úst, případně pachuť v ústech, které se nelze snadno zbavit.
Pokud se nemoc neodhalí včas a narazí se na ni už v jejím rozvinutém stádiu, špatnou zprávou pro pacienta je, že ji nelze nijak léčit. V počátečním stádiu se však nemoc dá zastavit a chrup stabilizovat díky moderní medicíně.
Jak předcházet paradentóze?
Zaměřme se však na otázku, kterou si pokládáme už od samého počátku, a sice jak paradentóze předcházet. Vhodnou prevencí je správná péče o chrup, doporučujeme také pravidelně navštěvovat dentální hygienu, kde vám zkontrolují třeba to, jak si zuby čistíte a jestli si je čistíte správně. Prevencí jsou i hygienické návyky, a sice čištění zubů dvakrát denně nebo čištění mezizubních prostor.