Co stojí za vysokým cholesterolem?

Co stojí za vysokým cholesterolem?

Stále více doktorů se potýká s narůstajícím množstvím pacientům, jež trápí vysoký cholesterol. Dalo by se říct, že tu mluvíme o problému moderní doby. A je to paradoxně pochopitelné, protože právě nezdravé potraviny, fastfoody a cukrovinky jsou to, co neustále pojídáme a co za vysokým cholesterolem stojí. A jelikož mluvíme o problému, který může způsobit kupříkladu kardiovaskulární onemocnění, začněte problému předcházet.  

I když bylo zmíněno, že za vysoký cholesterol může především naše strava, není to vždy tak. Příčin vysokého cholesterolu může být, podle lékařů, daleko více.  

Vysoký cholesterol způsobuje stres 

Kupříkladu stres je jedním z důvodů, proč se možná právě vy se stresem potýkáte. Jistě víte, že stres je zdraví škodlivý a že stojí za mnoha potížemi. Způsobuje nejen mnoho onemocnění, ale také stojí za zpomalením metabolismu nebo právě za zvyšujícím se cholesterolem v krvi.  

Bylo prokázané, že vysoká tvorba hormonů v nadledvinkách souvisí se stresem, se kterým je třeba zatočit hlavně v případě, že mluvíme o dlouhodobém a chronickém problému. Nikoli o krátkodobé nebo výjimečné záležitosti.  

Pozor na průmyslově vyráběné výrobky 

Pokud bychom se ještě měli na malý okamžik pozastavit zmiňovaným stravováním, řekneme, že bychom se měli vyvarovat hlavně průmyslově zpracovaným a vyráběným výrobkům, které v sobě obsahují nemalé množství cukru. Z důvodu vysokého obsahu cukru bychom se měli vyvarovat také alkoholu, který navíc organismus nepříjemně dehydratuje.  

Užíváte dlouhodobě léky? 

Mezi důvody, proč vás vysoký cholesterol trápí, patří také dlouhodobé užívání léků. Na to poukázaly nedávné zahraniční výzkumy, které prokázaly, že dlouhodobé užívání jakéhokoli léku může zvýšit hladinu špatného a tedy i nebezpečného cholesterolu v krvi.